تحصیل در عمان

  1. خانه
  2. مقالات امور مهاجرت
  3. جزئیات مقاله
تحصیل در عمان

عمان از نظر جغرافیایی مرز جنوب کشور ایران است.

پایتخت آن مسلط می‌باشد و زبان رسمی کشور عمان عربی است.

در کشور عمان دانشگاه‌های با سطح بالایی وجود دارند، دانشجویان هنگام تحصیل حق کار دارند و دانشجویانی که فعال مستعد هستند در این کشور بورسیه تحصیلی می‌شوند و دولت عمان هزینه‌هایی مثل اسکان را تحت حمایت خود قرار می‌دهد.

دسته بندی مقاطع مختلف تحصیلی در کشور عمان

۱- تحصیل پیش‌دبستانی در عمان

این مقطع به صورت بخش خصوصی و سازمان های دولتی است. نظارت برای این نهاد ها توسط آموزش و پرورش همینطور توسط وزارت کار و امور اجتماعی صورت می‌گیرد:

۱- برای کودکان زیر ده سال است
۲- ساعت حضور کودکان از ۸ صبح تا ۱۳/۳۰ ظهر می‌باشد که فعالیت های فرهنگی و هنری عمان را آموزش می‌بینند.

۲- تحصیل در مقطع ابتدایی

تحصیل در مقاطع ابتدایی ۶ سال اول آموزش ابتدایی است. تحصیلات ابتدایی در عمان اجباری نیست اما بچه‌ها با میل و اشتیاق به مدرسه می‌روند. در سطح ابتدایی دانش آموزان مهارت‌های اساسی را می‌آموزند.

۳- مقطع متوسطه در عمان

در مقطع دبیرستان دو گونه آموزش‌ داده می‌شود:
۱- اموزش عمومی برای رفتن به دانشگاه
۲- آموزش حرفه‌ای برای کسب و کار و مشاغل است که مدت آن سه سال است.

هزینه‌های تحصیل در دبیرستان بین ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار در سال تخمین زده شده است.

معرفی چند تا از بهترین دانشگاه‌های عمان

۱. دانشگاه سلطان قابوس

این دانشگاه در لیست بهترین دانشگاه عمان قرار دارد و در شهر مسقط قرار دارد. تحصیل در دانشگاه قابوس برای دانشجویان عمانی رایگان است و هزینه تحصیل در آن برای دانشجویان بین المللی حدود ۳۷۰۰ تا ۵۵۰۰ یورو می‌باشد. حدود ۲۰% از جمعیت این دانشگاه شامل دانشجویان بین المللی می‌شود.

۲. کالج خاورمیانه Mec

کالج خاورمیانه kMEC نیز در شهر مسقط قرار دارد و به صورت خصوصی اداره می‌شود. تعداد کل دانشجویان این کالج حدود ۵ هزار نفر است که از این تعداد ۷۰ درصد دانشجویان بین المللی هستند. هزینه سالیانه تحصیل در این کالج حدود ۳۷۰۰ تا ۷۴۰۰ یورو است.

۳. کالج عالی فناوری HCT

این کالج یکی از موسسات دولتی عالی و مورد تائید وزارت آموزش عالی عمان می باشد و امکانات بی نظیری را برای دانشجویان خود فراهم نموده است. دوره هایی که این کالج در رشته‌های مختلف برگزار می‌گردد متنوع است و ۱۰ هزار دانشجو در اینجا تحصیل می‌کنند.

۴. دانشگاه نیزوا

این دانشگاه که موسسه‌ای غیر دولتی در شهر نیزوای عمان است، بالغ بر ۵ هزار دانشجو دارد که تقریبا ۸۰% را دانشجویان بین المللی تشکیل می‌دهند. هزینه تحصیل در دانشگاه نیزوا حدود ۶۵۰۰ یورو به صورت سالیانه است. رشته های مهندسی و فنی این دانشگاه علاقه‌مندان زیادی دارد.

۵. دانشگاه صحار

دانشگاه صحار نیز جز یکی از دانشگاه های معتبر عمان است. پردیس این دانشگاه بسیار بزرگ و زیبا است. تعداد کل دانشجویان این دانشگاه تقریبا ۳ هزار نفر می‌باشد و تقریبا ۷۰% آنها دانشجویان بین المللی هستند.

  • اشتراک گذاری وبلاگ:

alidantism

زمان عضویت نویسنده: 6 آبان 1401

پاسخ شما به دیدگاه