مهاجرت و تحصیل در ترکیه

  1. خانه
  2. مقالات امور مهاجرت
  3. جزئیات مقاله
مهاجرت و تحصیل در ترکیه

در حال حاضر، مهاجرت و تحصیل در ترکیه به علت ویژگی‌های قابل توجه و منحصر به فرد آن از جمله رفت و آمد آسان، کم هزینه و بدون نیاز به ویزا، موقعیت جغرافیایی مناسب به عنوان پل ارتباطی بین آسیا و اروپا، برخورداری از فرهنگ شرقی غنی و نزدیک به کشورمان، آموزش عالی معتبر و بروز در دانشگاه در راستای اشتغال، کیفیت مطلوب آموزشی و مقرون به صرفه بودن مخارج زندگی و تحصیل، به گزینه‌ای ایده‌آل برای بسیاری از دانشجویان جهان به ویژه کشورهای آسیایی و خاورمیانه تبدیل شده است.

تحصیل در مقطع ابتدایی در کشور ترکیه

سیستم آموزشی مدارس در ترکیه سه مقطع می‌باشد

ابتدایی سطح 1، ابتدایی سطح 2 و متوسطه
که ابتدایی سطح 1 شامل چهار سال تحصیلی می‌باشد و ابتدایی سطح 2 نیز شامل 4 سال تحصیلی است: شامل کلاس های پنجم، ششم، هفتم و هشتم است و دوره متوسطه شامل کلاس های نهم، دهم یازدهم و دوازدهم می‌باشد.

در حالت کلی می‌توان گفت دانش آموزان ۱۲ سال را به تحصیل در مقاطع ابتدایی و آموزش متوسطه را به تحصیلات اجباری می‌پردازند.

تحصیل در مقطع متوسطه در کشور ترکیه

دوره متوسطه کلیه دروس آموزش اجباری آموزش علمی و آموزش فنی به دانش آموزان تدریس می شود. طول دوره متوسطه چهار سال است و پس از اتمام این دوره به دانش آموزان گواهی تحصیلی پایان دوره متوسطه اعطا می‌شود.

این مدارس با توجه به تخصص هایی که به دانش آموزان ارائه می شود به عنوان های مختلفی از جمله

دبیرستان عمومی
دبیرستان فنی
دبیرستان فنی کشاورزی

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور ترکیه

هزینه تحصیل کارشناسی در دانشگاه های بین المللی ترکیه، مقرون به صرفه است. تحصیل کارشناسی در ترکیه برای دانشجویان بین المللی هزینه ای بین 163 تا 21269 یورو در سال به همراه دارد.

کارشناسی دوره‌ای است که پیش‌نیاز آن، مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی است و در این دوره بر حسب رشته با گذراندن 130 تا 160 واحد به اخذ مدرک نائل می‌شوید.

طول مدت تحصیل این دوره به‌طور متوسط 4 سال و سقف مجاز آن 6 سال تعیین شده است.برای تحصیل در دورهٔ کارشناسی پیوسته، نیاز به تکمیل دوره پیش دانشگاهی و پذیرش از طریق قبولی در آزمون سراسری لازم است پس از قبولی در این آزمون می‌توانید در این مقطع مشغول به تحصیل شوید.

مدارک لازم برای ورود به مقطع کارشناسی

۱- فرم پذیرش
۲- دیپلم دبیرستان
۳- ریز نمرات مقطع دیپلم به همراه پیش دانشگاهی
۴-نامه تاییدیه مالی بانکی
۵-واریزی ثبت نام
۶-زبان ترکی
۷-اخذ نمره قبولی در آزمون yos

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور ترکیه

دانشجویان ارشد بین می بایست در نیمه دوم سال تحصیلی دوم خود پایان نامه تهیه کنند و در پایان دوره تحصیلی خود می بایست از پایان نامه خود دفاع کنند.

حال بر اساس ساختار دوره تحصیلی کارشناسی ارشد و تفاوت های آن در برخی از دوره های تحصیلی الزام بر ارائه پایان نامه کتبی می باشد و در برخی از برنامه های تحصیلی نیاز به پایان نامه کتبی نیست و در ازای آن دانشجویان ملزم به تکمیل یک پروژه در حرفه و رشته خود می‌باشند.

تحصیل در مقطع دکتری در کشور ترکیه:
دانشجویان دکترا در ترکیه به زبان انگلیسی درس میخوانند و می‌توانند با مدرک خود در کشورهای اروپایی مشغول به کار شوند. سیستم آموزشی دانشگاه های کشور ترکیه بر اساس توافق نامه بولونیا و در راستای استانداردهای تحصیلی و آموزشی اروپا می‌باشد.

برخی از دانشگاه های ترکیه بر اساس برنامه اراسموس برنامه تبادل دانشجو را انجام می‌دهند.

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه‌ زندگی در ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی بسیار مناسب است. از طرفی، برنامه‌های مختلفی برای بورسیه‌های تحصیل در ترکیه فراهم شده است. همچنین، امکان بررسی بورسیه دانشگاه ها برای متقاضیان جهت تامین هزینه‌ تحصیلی در ترکیه وجود دارد. اما، به طورکلی هزینه‌ تحصیل از 1000 دلار در سال برای یک دانشگاه دولتی تا 20000 دلار در سال برای یک دانشگاه خصوصی، متغیر است.

دانشجویان از سراسر جهان می‌توانند تحصیلات با کیفیت بالا را با قیمتی فوق‌العاده مقرون به صرفه دریافت کنند. علاوه بر این، یک دانشجوی بین المللی به طور متوسط به کمتر از 400 دلار در ماه نیاز دارد تا بتواند هزینه‌های زندگی خود مانند خوابگاه، غذا، حمل و نقل، کتاب، سرگرمی و غیره را پوشش دهد. به خاطر داشته باشید که برای تحصیل در ترکیه، میزان شهریه از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است و موسسات خصوصی می‌توانند هزینه‌های بالاتری را از دانشجویان دریافت کنند.

هزینه های تحصیل در ترکیه عبارتند از:

500-350 دلار در ماه برای هزینه‌های مختلف زندگی

150-100 دلار اضافی در هر ترم برای تهیه‌ کتاب‌ها و هزینه‌های اداری.

حدود 70-40 دلار در سال برای پرداخت بیمه درمانی

به طورکلی، هزینه‌های شهریه‌ی تحصیل در مقاطع مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین‌المللی در ترکیه به شرح زیر است:

کارشناسی به زبان انگلیسی: 0450 – 1500 دلار امریکا در یک سال تحصیلی

کارشناسی به زبان ترکی: 1000 تا 300 دلار امریکا در یک سال تحصیلی

کارشناسی ارشد در زبان انگلیسی: 0450 – 1500 دلار امریکا در یک سال تحصیلی

کارشناسی ارشد در ترکی: 1200 تا 300 دلار امریکا در یک در سال تحصیلی

  • اشتراک گذاری وبلاگ:

alidantism

زمان عضویت نویسنده: 6 آبان 1401

پاسخ شما به دیدگاه